יהלומים מפורסמים


יהלום הדוכס יוזף

יהלום הארכידוכס יוסף הוא אחד מיהלומי גולקונדה (מכרה יהלומים הודית עתיק). מה שהופך אותו לייחודי הוא הצבע והבהירות שלו. הוא שוקל 74.65 קראט והוא מדורג עם ניקיון ללא רבב (IF) והצבע הכי גבוה (D). היהלום הוא ירושה של משפחת הבסבורגית מהונגריה. הוא היה במקור רכושו של הדוכס יוסף אלכסוט, שהיה חלק מהממשלה ההונגרית. יוסף היה מנהיג תנועת הרפורמה שבסופו של דבר נכשלה והוא נאלץ לפרוש. במהלך מלחמת העולם השנייה היהלום הוחבא בצרפת. מקום הימצאו של היהלום לא היה ידוע עד 1961 כשהוא הגיע למכירה פומבית. בשנת 1993 הוא הלך למכירה פעם שנייה ונמכר ב-6.4 מיליון דולרים. היהלום משובץ בשרשרת מהממת, והוא לעתים קרובות מושאל לסלבריטאים לתפקידים מיוחדים. סלין דיון ענדה את שרשרת היהלום בהופעת החזרה שלה לבמה ב-2002 כשהיא שרה לראשונה "יום חדש הגיע".



הכוכב הורוד – the pink star

סטאר פינק, המוכר בשם פינק שטיינמץ, הוא יהלום במשקל קראט 59.60 מדורג צבע ורוד צבעוני עשיר על ידי GIA. הכוכב הוורוד נכרה על ידי דה בירס ב-1999 בדרום אפריקה, ושקל 132.5 קראט כיהלום גלם. הכוכב הוורוד הוא היהלום הגדול ביותר שדורג ורוד צבעוני עשיר. כתוצאה מנדירות יוצאות דופן זה, לקח 20 חודשים זהירים לחתוך וללטש את האבן. הוא נחשף במונקו ב-29 במאי 2003 בטכס פומבי.

בשנת 2013 הכוכב הורוד נמכר במכירה פומבית, מחיר המכירה היה 83,187,381 דולרים, שיא עולמי ליהלום בכל צבע, וגם, עבור אבן חן כלשהי.

 
 

Regent diamond – יהלום רג'נט

למרות שיש יהלומים מפורסמים גדולים יותר, הצלילות החריגה והחיתוך המושלם של יהלום רג'נט נתן לו את התואר הבלתי מעורער כיהלום היפה ביותר בעולם. הוא התגלה בהודו בשנת 1698 בידי עבד במשקל 410 קראט שהחביא אותו. קפטן ים אנגלי גנב את היהלום מהעבד והרג אותו. סוחר הודי רכש אותו מהקפטן ולאחר מכן הוא נרכש על ידי אנגלי בשם תומס פיט, מושל מדרס, ששלח אותו לאנגליה שם הוא נחתך. בשנת 1711 ראש ממשלת צרפת (France Regent ), פיליפ השני הדוקס של אורלינס, רכש אותו לכתר הצרפתי. בהתחלה הוא שובץ בכתר של המלך לואי ה-15 בעת הכתרתו ב-1722. ב-1775 הוא הועבר לכתרו של לואי ה-16. הוא גם שימש לעיטור אחד הכובעים של מריה אנטואנט, בזמן המהפכה הצרפתית הוא נגנב, אבל מאוחר יותר נמצא בעליית גג של בית נטוש. מאוחר יותר ב-1801 הוא שובץ בחרבו של הקונסול הראשון, נפוליאון, ולאחר מכן בחרב הפיפיות של הקיסר נפולאיון ב-1812. היהלום בחיתוך Cushion וצבעו לבן נמצא כיום במוזיאון הלובר בפריז. שוויו המוערך כ-80,000,000$




היהלום הגדול ביותר בעולם - The Great Star of Africa

530.20 קראט - כוכב אפריקה הוא היהלום המלוטש הגדול בעולם. בצורת אגס, עם 74 היבטים, הוא משובץ בשרביט המלכותי של מלכת אנגליה. הוא מוחזק, יחד עם יתר תכשיטי הכתר במגדל של לונדון. הוא נחתך מ-3,106 קראט גביש בשם Cullian, גביש היהלום הגדול ביותר שנמצא אי פעם. Cullian התגלה בטרנסוואל, דרום אפריקה ב-1095. Cullian נבדק כשישה חודשים לפני שקבעו כיצד לחלק אותו. בסופו של דבר נוצרו ממנו תשע יהלומים מלוטשים גדולים, ו-96 יהלומים קטנים יותר.
 

 

The Koh-i-Noor - הר האור

זהו יהלום במשקל 105.6 קראט ונחשב ליהלום היקר ביותר – "אין לו מחיר". במקור, "הר האור" נמצא במדינת אנדרה פראדש בהודו במשקל 793 קראט יחד עם כפילו יהלום "ים האור" (Daria-i-Noor). הוא היה שייך להרבה שושלות ומלכים ונחשב לשלל מלחמה פעם אחר פעם. ב-1849 היהלום הוחרם מהאימפריה הסיקי בהודו על ידי החברה הבריטית הודו המזרחית, והפך לחלק מתכשיטי הכתר הבריטיים כאשר המלכה ויקטוריה הוכתרה כקיסרית הודו ב-1877. היהלום כרגע משובץ על כתר המלכה אליזבת והוא מוצג במגדל של לונדון.


יהלום מאה השנים -   The Centenary Diamond

יהלום מאה השנים שוקל כ-273 קראט ודומה לצורת לב. אין לו היסטוריה מעניינת על רומן ובגידה, אבל בהחלט פלא נדיר ביופיו.

המכון הגמולוגי GIA דרג אותו בדרגת צבע D ודרגת ניקיון הכי גבוהה. הוא נמצא במכרה בדרום אפריקה ב-1986 במשקל כ-599 קראט (חדש יחסית ליהלומים המפורסמים שפרסמתי עד כה). הוא נקרא יהלום מאה השנים בגלל שהוא הוצג לראשונה בחגיגת מאה השנים של דה בירס. לקח לצוות של מומחים כמעט שלוש שנים להביא אותו למה שהוא כיום. ב-1991 כאשר הציגו אותו בצורתו הסופית ביטחו אותו ב-100 מליון דולר. משערים שדה בירס כבר לא מחזיקה באבן והוא נמכר לאדם אנונימי.

 


יהלום אורלוב - THE ORLOV

אין וודאות לגבי ההיסטוריה של האבן. יש הסבורים שאבן זו נמצאה במשקל 787 קרט והיתה שייכת לשושלת מוגול בהודו ששלטה במאות ה-16 וה-17. לפי בקשתה, The Great Mogul נחתחה ולוטשה ליהלום דמוי חצי ביצה במשקל 279 קרט. יש דמיון רב בין אבן זו ליהלום אורלוב, אבל במשקל יש הבדל ולא ניתן להסביר זאת. יהלום אורלוב, ששוקל כ-189 קרט וצבעו לבן עם גוונים של כחול וירוק, תועד לראשונה כשהוא נמצא בתור אחד העיניים בפסל של אל הינדי בתוך מקדש בדרום הודו.

במאה ה-17 עריק צרפתי שראה את האבן זמם לה והחליט להצטרף למקדש. מכיוון שהיה זר וחיכה לרגע המתאים, לקח לו כמה שנים עד שקיבל את אמונם ויכל להתקרב מספיק ליהלום כדי לגנוב אותו. הוא מכר אותו לקפטן ים ב-2000 פרנק והוא מכר אותו בלונדון לסוחר יהודי ב-12,000 פרנק.

יש עוד כמה גרסאות לגבי איך היהלום הגיע לאירופה, האמת אבדה עם השנים.

האבן העלומה שעברה מסוחר לסוחר, הופיעה בסופו של דבר למכירה באמסטרדם. Shaffrass, מיליונר איראני, שהיהלום היה בבעלותו מצא קונה לה, הרוזן גריגורי גריגוריביץ' אורלוב. הרוזן שילם 400,000 פלורין הולנדי כביכול תמורתה.

שנים לפני הרכישה גריגורי אורלוב היה מעורב רומנטי עם קתרין הצעירה, "הגדולה של רוסיה". הרומן התחיל בזמן שהיא הייתה הקיסרית של רוסיה, נשואה לקיסר פיטר השלישי. הרומן ביניהם נמשך כשגריגורי אורלוב הוביל את הדרך בהדחה של בעלה בהפיכה והוביל את קתרין לשלטון. מערכת היחסים שלהם המשיכה במשך שנים רבות והביאו ילד לא חוקי, אבל קתרין נטשה בסופו של דבר את הרוזן אורלוב לגריגורי אלכסנדרוביץ' פוטיומקין. רוזן אורלוב ביקש להצית מחדש את הרומנטיקה שלהם על ידי הצעת היהלום, הוא ידע שהיא חפצה. למרו שהוא לא הצליח להחזיר את חיבתה אליו, קתרין העניקה לו מתנות רבות שכללו את ארמון השיש בסנט פטרסבורג. קתרין קראה את היהלום על שמו של אורלוב וביקשה לשבץ את היהלום בשרביט,. כיום נודע כשרביט הקיסרי.
 

כיום יהלום אורלוב נמצא ב"קרן יהלום" של הקרמלין ברוסיה.


יהלום התקווה - THE HOPE DIAMOND


זהו יהלום בצבע כחול עמוק במשקל 45.52 קראט. הוא נחשב ליהלום המפורסם ביותר



הסיפור מתחיל לראשונה במאה ה-17 כאשר סוחר אבני חן צרפתי מכר את האבן למלך צרפת לואי ה-14. משערים שהוא נכרה בהודו ומשקלו היה כ-115 קרט. מאז הוא שינה את שמו מספר פעמים והחליף ידיים בין מלכים, המלך לואי ה-15, לואי ה-16, המלך ג'ורג ה-4 של בריטניה, בדרך נחתך מספר פעמיים עד לגודלו היום. כשהגיע לידיים של Thomas Hope הוא שינה את שמו למה שאנחנו מכירים כיום "יהלום התקווה" על שם המשפחה של תומס. ב-1958 תרם הארי וינסטון את היהלום למוסד הסמית'סוניאן.

בעליו הראשון של יהלום התקווה המתועד הינו סוחר אבני החן הצרפתי ז'אן בפטיסט טברנייה. בזמנו היהלום נקרא " הכחול של טברנייה". הוא מכר אותו למלך צרפת לואי ה-14 בשנת 1668. משערים שהוא נכרה בהודו ומשקלו היה כ-115 קרט.

בשנת 1678 הסמיך המלך לואי הארבעה עשר את תכשיטן החצר, לחתוך פעם נוספת את "הכחול של טברני" והלה יצר אבן מלוטשת במשקל 67.125 קרט, אשר מאותה עת נרשמה ברשימות הממצאים של ארמון המלכות בשם "היהלום הכחול של מלך צרפת".

בשנת 1749, לואי החמישה עשר, נינו של לואי הארבעה עשר, ציווה על תכשיטן החצר כי היהלום יושם בתכשיט מפואר יותר וישמש עיטור מסדר גיזת הזהב אותו יענוד המלך. לאחר מותו עשר פסק השימוש בתכשיט. היהלום עבר לבעלותו של נכדו, לואי השישה עשר. בתקופת שלטון בעלה עשתה מארי אנטואנט שימוש אישי בתכשיטים מלכותיים רבים, אולם "הכחול של צרפת" נותר באותו תכשיט.

ב-11 בספטמבר 1792, בעוד לואי ה-16 ומשפחתו היו מוגבלים לארמון טווילרי, סמוך לכיכר הקונקורד, זאת בעת השלבים המוקדמים של המהפיכה הצרפתית, פרצה כנופיית גנבים למחסני המלך וגנבה את רוב תכשיטי המלכות. "הכחול הצרפתי" נעלם וקורותיו לתקופה קצרה לא נודעו. בינואר 1793 נערף ראשו של לואי ה-16 בגיליוטינה ובאוקטובר ידעה אשתו מרי אנטואנט גורל דומה.

ההשערה היא כי זמן קצר לאחר הגניבה הוברח היהלום ללונדון, אולם האבן בצורה שכונתה "הכחול הצרפתי" לא נראתה עוד בציבור ונראה שנחתכה מחדש, ככל הנראה לשתי אבנים, בעשר השנים שבהן נעלמה מן העין. החלק הגדול יותר מן הכחול הצרפתי הפך ליהלום התקווה. במשך שנים ארוכות שיערו כי יהלום התקווה נחתך מתוך "הכחול הצרפתי", אולם לא נמצאה הוכחה לכך. רק בשנת 2008 אושרה ההשערה לאחר שנמצא דגם עשוי עופרת של הכחול הצרפתי בארכיונים של המוזיאון הלאומי הצרפתי לתולדות הטבע (Muséum national d'histoire naturelle) ואיפשר לשחזר את אופן חיתוך "יהלום התקווה" מתוך ה"כחול הצרפתי".

כעבור 20 שנה הוא הופיע בלונדון בבעלותו של סוחר היהלומים דניאל אליאסון, כאשר היהלום שוקל 45.54 קרט

יש הטוענים כי ג'ורג' הרביעי, מלך הממלכה המאוחדת רכש את היהלום ולאחר מות הלך ג'ורג' הרביעי, בשנת 1830, גנבה פילגשו אליזבת' קנינגהאם רבים מתכשיטיו ותכשיטים אחרים נמכרו כדי לכסות את החובות הרבים שצבר.

קיים דיווח ולפיה בנקאי עשיר מלונדון, תומאס הופ (Thomas Hope), רכש את היהלום בכסף רב. היהלום קיבל את שמו הנוכחי, "יהלום התקווה" (Hope Diamond), לאחר שנותר רכושה של משפחת הופ במשך למעלה מ-50 שנים. בשנת 1839 תועד היהלום בקטלוג של אוסף התכשיטים של הנרי פיליפ הופ. היהלום נקבע בתוך תכשיט פשוט יחסית בצורת מדליה והוקף ביהלומים לבנים קטנים יותר. בשנה שבה פורסם הקטלוג נפטר הנרי פיליפ הופ.

האחיין המבוגר ביותר, הנרי תומאס הופ, ירש שמונה מתוך אבני החן היקרות ביותר בעזבון, כולל את יהלום התקווה. עם מותו של הנרי הופ, בשנת 1862, ירשה אשתו אדל את היהלום ועם מותה, בשנת 1884 היא הורישה את מלוא עזבונה, כולל היהלום, לנכדה הנרי פרנסיס, וזאת מחשש פן חתנה, אבי הנכד, עלול למכור את היהלום. בצוואתה ציוותה אדל כי נכדה ירש את היהלום בתנאי שעם הגיעו לגיל בגרות ישנה את שם משפחתו להופ. הנכד, לורד פרנסיס הופ, קיבל לידיו את העזבון בשנת 1887, אולם נאסר עליו למוכרו לאחרים ללא קבלת היתר מבית המשפט.

פרנסיס הופ ניהל אורח חיים בזבזני ובשנת 1896 הוכרז פושט רגל, אולם לא היה יכול למכור את יהלום התקווה ללא היתר מבית המשפט. בשנת 1901, לאחר מאבק משפטי ממושך, ניתן לו ההיתר המבוקש לצורך תשלום חובותיו והוא מכר את היהלום במחיר 29,000 ליש"ט (2,245,350 ליש"ט בערכי שנת 2012) לסוחר תכשיטים לונדוני בשם אדולף וייל. מאוחר יותר מכר וייל את היהלום לסוחר תכשיטים אחר בשם סיימון פרנקל, אשר לקח אותו לניו יורק, שם הוערך במחיר של 141,032 דולר.

בשנת 1908 מכר פרנקל את היהלום ב-400,000 דולר לסולומון חביב, אספן יהלומים טורקי עשיר, אשר פעל על פי הדיווחים מטעמו של הסולטאן עבדול חמיד השני‏. אולם, ב-24 בינואר 1909 היה היהלום חלק מנכסיו של חביב אשר נמכרו במכירה פומבית כדי לכסות את חובותיו. דיווח סותר טוען כי למרות זאת היהלום היה בבעלות הסולטאן, אולם זה הורה לחביב למכור את היהלום לאחר ששלטונו החל להתערער. על פי הדיווחים היהלום נרכש בפריז על ידי סוחר התכשיטים סימון רוזנאו (Simon Rosenau) במחיר 400,000 פרנק, וזה מכרו בשנת 1910 לפייר קרטייה, בן למשפחת הצורפים הידועה קרטייה, במחיר 550,000 פרנק.

קרטייה עיצב תכשיט חדש ליהלום ובשנת 1911 רכשה מקלין את התכשיט במחיר 300,000 דולר. בעיצוב של קרטייה נקבע היהלום בתכשיט תלוי משרשרת עשויה פלטינה וסביבו 16 יהלומים. בשנת 1947 נפטרה אוולין מקלין ובצוואתה הותירה את היהלום לנכדיה, אולם קבעה כי עזבונה יוותר במשמורת נאמנים עד שהראשון מבין נכדיה יגיע לגיל 25. דרישה זו בצוואה הייתה עשויה למנוע את מכירת היהלום למשך כ-20 שנים, אולם, הנאמנים קיבלו אישור מבית המשפט למכור את תכשיטיה של אוולין מקלין כדי לכסות את חובותיה. בשנת 1949 נמכרו התכשיטים, ובהם יהלום התקווה, להארי וינסטון, סוחר יהלומים מניו יורק.

ב-10 בנובמבר 1958 תרם וינסטון את יהלום התקווה לסמית'סוניאן ושלח אותו לוושינגטון בחבילה פשוטה, עטופה בנייר חום, בדואר רשום עם ביטוח, בעלות של 145.29 דולר. וינסטון מעולם לא האמין כי קללה מלווה את היהלום והאמין כי תרומתו תסייע לבסס אוסף של אבני חן.

ב-18 בנובמבר 2010 קובע יהלום התקווה בתכשיט זמני חדש, שרשרת בעיצוב חברת התכשיטים הארי וינסטון, אשר נקרא "מאמצים תקווה" (Embracing Hope). את התכשיט בחר הציבור מתוך שלושה עיצובים אפשריים. הערכת אוצֵר התערוכה בסמית'סוניאן תיאר את התכשיט כבעל ערך שלא ניתן לשערו, כיוון שהוא חסר תחליף, אף שעל פי דיווחים היהלום מבוטח ב-250 מיליון דולר.

משקלו: 45.52 קראט

צורתו: צורתו כשל אגס (pear shape) היהלום הושווה בגודלו לביצת יונה, או לפרי אגוז מלך‏

צבעו: היהלום תואר בצבע "כחול-אפרפר כהה מפואר", או "כחול כהה בצבעו", וכן בצבע "כחול-מתכתי"‏.
 
דיאמונד האוס ישראל טל: 03-6426692  אימייל: irmi@diamondhouse.co.il 
הבורסה ליהלומים, זיסמן שלום 1 רמת גן, בניין מכבי, קומת רכבת. חניה חינם שעה ראשונה
 טבעות אירוסין כל העיצובים  טבעות אירוסין עד 1,500  עגילי יהלום  מקבלים עם התכשיט:  דף הבית
 טבעות אירוסין מעוצבות  טבעות אירוסין עד 4,000  צמידי טניס  - אחריות לכל החיים  אודותינו
 טבעות אירוסין קלאסיות  טבעות אירוסין עד 7,000  שרשראות יהלום  - תעודת הערכת שווי  מפה
 טבעות אירוסין סוליטר  טבעות אירוסין עד 11,000  טבעות יהלומים  - אריזה מהודרת  4C's
 טבעות אירוסין טוויסט  טבעות אירוסין 1.00 קראט  תכשיטי אבני חן  - משלוח עד הבית  מציאת מידה לטבעת
   תכשיט בעיצוב אישי    
שלח לחבר | הדפס | הוסף למועדפים | מפת אתר |

קניה בטוחה

30 יום החזר כספי מלא: תרגיש נינוח בעת הרכישה, יש לך 30 יום להיות בטוח שעשית בחירה נכונה וחכמה,

אם לא קבל את מלוא כספך בחזרה.


זיכוי מלא בהחלפת יהלום: לכל יהלום מעל 0.30 קרט עם תעודה ניתן לקבל זיכוי מלא על המחיר

שעלה לך באותה עת ולהחליפו בכל יהלום אחר במלאי שלנו.


אחריות לכל החיים: אנו מחויבים למוצר שרכשת, לכן את מקבל 100% אחריות על התכשיט.


הערכת שווי היהלום: יהלום שנרכש מגיע עם תעודת הערכת שווי שמיועדת לחברת הביטוח לביטוח במקרה

של אבדה או גניבה. תעודת הערכה זו תקפה אך ורק אם היהלום מבוטח בחברת הביטוח.

 Diamond Houseממליץ לצרף את תכשיט היהלום לביטוח הבית.


משלוח חינם: כל תכשיט או יהלום שתרכוש תוכל לקבלו במשלוח עד הבית מתי שתרצה בחינם.


למעבר לבחירת תכשיט

 

טבעות אירוסין עגילי יהלומים שרשראות יהלום צמידי טניס טבעות יהלום